«Урок-подорож. Правила поведінки у громадських місцях»
Тема уроку: «Урок-подорож. Правила поведінки у громадських місцях»
Мета уроку:
- навчальна: вчити дітей дотримуватись правил поведінки в громадських місцях, створити передумови для усвідомленого сприймання і засвоєння учнями соціальних та морально-правових , історичних норм;
- систематизувати й розширювати знання учнів про правила поведінки в громадських місцях: громадському транспорті, кінотеатрі, театрі та бібліотеці;
- розвивальна: розвивати вміння коригувати свої дії відповідно до ситуації, розвивати спостережливість;
- виховна: виховувати бажання наслідувати зразки культурної поведінки, приязних і ввічливих стосунків між людьми , ціннісне ставлення до мистецтва; виховувати бажання наслідувати зразки культурної поведінки, дотримувати правил поведінки у громадському транспорті, кінотеатрі, театрі та бібліотеці.
Тип уроку: урок-подорож; урок повторення і закріплення вивченого матеріалу.
Обладнання до уроку:
ілюстрації до теми уроку, мікрофон, відеоролик «Як не слід поводитись в кінотеатрі», підручник, зошит, наочний матеріал, технічні засоби навчання, презентація PowerPoint, картки, костюми для вистави.
Хід уроку:
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Задзвенів для всіх дзвінок –
Час почати нам урок.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
1. Перевірка домашнього завдання.
Фронтальне опитування.
— Діти, сьогодні на уроці ми будемо активно працювати, і на аркуші самооцінки, що у вас на парті, ви будете оцінювати свою роботу на уроці.
Усна відповідь:плюс («+») за кожну правильну відповідь.
Участь у проекті або виставі, виставимо всім класом пізніше, а також за тест.
В кінці уроку підведемо підсумки.
— Про що говорили на минулому уроці?
— Де була створена перша школа? (В Стародавній Греції).
— Який український князь багато зробив для освіченості свого народу? (Ярослав Мудрий).
— Що саме? (Створював книгозбірні та центри перекладу та переписування книг).
- Які бувають школи? (Буває загальноосвітня, музична, спортивна тощо)
2. Дидактична гра «Впізнай школу».
- У вас на парті є картка, попрацюйте в парах: пронумеруйте предмети-підказки з назвою школи.
Перевірте. Оцініть себе. (Перевірка на дошці).
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
— Ми багато говорили про школу. А школа – це громадське місце?
1.Вправа «Мікрофон».
— А що таке громадські місця? (Відповіді учнів).
— Давайте запам’ятаємо, переглянемо слайд. (Читає правило сильний учень).
Це місця, якими користується громада, або люди.
2. «Мозковий штурм».
— Які ви знаєте громадські місця? (Театр, магазин, пошта, ринок, банк, музей, виставка).
На дошці разом з відповідями дітей з’являється запис:
— Підніміть руку, кому доводилось відвідувати всі ці громадські місця?
- А чи говорили вам батьки, як потрібно там поводити себе?
- Чи хочете ви більше про це знати?
- То яка ж тема нашого уроку?
— Так от, сьогодні на уроці ви розширите свої знання про те, як правильно і культурно поводитись в громадських місцях.
Тема нашого уроку: «Правила поведінки в громадських місцях». (На дошці).
А працювати ми будемо за таким планом: (малюнковий план на дошці).
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда.
— У громадських місцях є свої правила поведінки, кожна вихована людина повинна їх дотримуватись. Ці правила прийшли до нас із давніх часів і за традицією продовжують існувати і служити людям.
Ви взяли активну участь у міні-проекті «Правила поведінки в громадських місцях»:
1. Поведінка в громадському транспорті.
2. Поведінка в бібліотеці.
3. Поведінка в театрі та в кінотеатрі.
— Учні гарно працювали, ми оцінимо вас і зараз - презентація вашої роботи.
— Я запрошую першого учня. Вас прошу слухати уважно, так як ваші знання потім перевіримо.
Презентація «Поведінка в громадському транспорті».
Загадки.
Маленькі будиночки по місту біжать.
Хлопчики й дівчатка
У будиночках сидять.
(Трамвай)
Полотно, а не доріжка
Кінь біжить − стоніжка.
(Поїзд)
Будинок по вулиці йде
На роботу всіх везе
Не на курячих він ніжках.
Він в гумових чобітках.
(Автобус)
Це − загадки про громадський транспорт. А як називають людей, які користуються ним, їздять в ньому? (Пасажири).
— То яка група презентує роботу? (Поведінка в громадському транспорті).
Цікавинка:
Слово «транспорт» увійшло у нашу мову в 1720 році, коли російський цар Петро І уклав перший Морський устав (правила для моряків). Тоді транспортами називали кораблі для перевезення вантажу. Тепер транспортом ми називаємо не лише вантажні кораблі, а й іншу техніку для перевезення вантажів і пасажирів. Транспорт буває водний, повітряний, залізничний та автомобільний.
Правила поведінки в транспорті.
1. Заходь в транспорт не поспішаючи , не штовхайся, намагайся не наступати людям на ноги.
2. Поступайся місцем старшим і дівчаткам, вживаючи «чарівні» слова.
4. У салоні не розмовляй голосно, не висовуйся з вікна, не заважай пасажирам.
5. При вході в автобус хлопчик пропускає дівчинку, але виходить він першим і зупиняється справа, готовий допомогти їй зійти. Мамі, вчительці, старшій сестрі і іншим дорослим подає при цьому руку.
6. Стояти слід в проході з правого боку, щоб не заважати тим, хто виходить.
7. У транспорті не їж морозиво, тістечка, бажано не пити воду.
8. Виходячи, пропускай старших, допомагай літнім людям .
Питання:
- Назвіть види громадського транспорту.
- Як правильно заходити в транспорт?
- Кому потрібно поступатись місцем?
- Як правильно поводити себе в салоні?
Презентація «Поведінка в бібліотеці».
Я запрошую другу групу.
Загадка:
Поле письменник-агроном
Засіяв буквами - зерном.
Отож, читачу, поспішай
Зібрати мудрий урожай!
- Де можна зібрати мудрий урожай? (В бібліотеці).
Цікавинка:
Бібліотека — колекція книг або приміщення, де зберігаються книги. Першою відомою бібліотекою у Київський державі була бібліотека Софійського собору в Києві, заснована князем Ярославом Мудрим у 1037. Найбільшою в Україні є Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського,її відвідують 500 тис.читачів.У кожному районі міста є свої районні бібліотеки. У нас в школі теж є шкільна бібліотека .
Правила поведінки в бібліотеці.
1. Заходячи в бібліотеку, треба привітатись з бібліотекарем.
2. Коли просиш у бібліотекаря якусь книжку або допомогу в пошуку книжки, не забувай про "будь ласка" та "дякую".
3. До бібліотекаря звертайся на ім'я по-батькові. Як правило, у бібліотекаря є бейдж, на якому написана ця інформація.
4. Якщо книжку тобі видали в читальному залі - тихо сядь за вільний стіл. Читай книжку мовчки. Не висловлюй своє захоплення або незадоволення вголос. Пам'ятай, що поруч є й інші читачі - їм твої репліки будуть заважати.
5. Коли ти вже йдеш з бібліотеки, не забудь сказати "дякую" та "до побачення".
6. Бережи книгу, вона – твій друг!
Питання:
- Що треба зробити, коли прийшов в бібліотеку?
- Як звертатися до бібліотекаря?
- Як читати книгу в читальному залі?
Презентація «Поведінка в театрі та кінотеатрі».
Театр — це місце, де актори показують глядачам виставу. Вистава відбувається на сцені.
Сцена — це місце,
Де грають артисти;
Танцюють, співають,
Слова промовляють.
Для чого? Щоб трішки
Ми стали добріші.
Цікавинка
— А чи знаєте ви де був перший театр?
У китайців перші вистави виглядали, як наші, які виконувались на спеціальних майданчиках.
Японці робили спеціальні майданчики, накриті дахом і форма театру називалась «кабуки». В Древній Індії вистави давались на піднятих майданчиках з тканиною на задньому фоні. У древніх греків глядачі сиділи на схилі гори, дія п'єси відбувалася на трав'яному крузі, а поряд була збудована будівля для переодягання та розміщення декорації. А от Англійський театр був дуже схожий на той, що зараз є у нас. У театрі грають актори. Актор — виконавець ролей у театральних виставах.
Він такий же, як і ми,
Непомітний між людьми
А в театрі грає ролі:
Нині — вчителя у школі.
Завтра — буде інша роль.
То бідняк він, то — король.
(В. Паронова)
Кінотеатр — це місце, де глядачі дивляться кіно або мультики на великому білому екрані.
Правила поведінки у театрі та кінотеатрі.
1. До театру приходять за кілька хвилин до початку вистави.
2. У залі не можна займати чужі місця.
3. Відшукавши свій ряд, пройди на своє місце (при цьому повернися обличчям до тих, хто вже сидить).
4. Не розмовляй з сусідом.
5. Не їж під час вистави.
6. Під час перерви виходь у фойє. Не штовхайся, не галасуй.
7. Після відвідування буфету не забувай помити руки.
8. Закінчилася вистава: потрібно акторам подякувати оплесками.
Гра «Шкідливі поради».
Учні показують сигнальні картки («Так» — червоний колір, «Ні» — зелений).
• Цукерки, які ти купив у буфеті театру, краще з'їсти в залі під час вистави.
• Якщо ненароком загубив номерок від пальта, шукати його під час вистави, під кріслами глядачів.
• Дивлячись кіно, необхідно розмовляти з сусідом, коментувати фільм.
• Прийшовши до театру і побачивши свого знайомого, гучно привітатися з ним так, щоб почули всі, хто там є.
• У театрі, не дочекавшись до кінця вистави, треба бігти до буфету і займати чергу.
• У залі кінотеатру необхідно займати будь-яке місце.
• Під час екскурсії не треба голосно розмовляти, не гратися, не їсти цукерок.
• Проходити на своє місце в театрі (кінотеатрі) спиною до тих, хто сидить.
— Дякую вам за ваші виступи, за вашу цікаву та корисну інформацію.
V. Фізкультхвилинка (відео)
Ми втомились, давайте відпочинемо.
Із-за парт швиденько встали.
Спинки гарно розрівняли.
На носочки піднялись
І до сонця потяглись.
Руки разом опустили
І швидесенько присіли.
Потім встали, руки в боки.
Всі красиво робимо кроки
Назад - вперед прогнулись добре.
Не будемо мати ми хвороб.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
- Ми багато вивчили правил, обговорили правила поведінки в різних громадських місцях, а тепер виберіть в групах загальні правила для всіх громадських місць.
1. Робота в парах.
На кожній парті є три аркуші. Виберіть з них одне правило, яке потрібно виконувати.
1 група:
- штовхатися
- поводитися чемно
- смітити
2 група:
- приходити вчасно
- кричати
- заважати іншим
3 група:
- бути уважним
- тупати ногами
- розмовляти голосно
4 група:
- вітатися
- голосно сміятися
- все чіпати руками
- Ось бачите, правила ці зовсім не складні, але дуже потрібні. Оцініть свою роботу в групі.
2. Тестова перевірка. Самоперевірка і оцінювання.
- А тепер перевіримо , як кожен з вас засвоїв ці правила.
Кожна правильна відповідь - один бал.
1.Вихована дитина в громадському транспорті:
а)дотримується правил для пасажирів;
б)їсть морозиво чи тістечка;
в)голосно розмовляє;
г)відкриває вікна без згоди пасажирів та водія;
ґ)розмовляє з водієм.
2.Щоб висловити захоплення від вистави в театрі, потрібно :
а)голосно і довго аплодувати;
б)свистіти і кричати;
в)подарувати акторам квіти.
3. Якщо не встиг прочитати книгу з бібліотеки до зазначеного терміну,ти:
а) повернеш книгу, коли прочитаєш;
б)повернеш книгу не дочитаною;
в)підеш в бібліотеку і продовжиш термін повернення.
VII. Підсумок уроку. Оцінювання учнів.
1. Вистава «Троє поросят»
Вправа „Закінчи речення”
Я запам’ятав ... . Я навчився… .
— А зараз діти, ми з вами по подорожуємо до справжнього театру та подивимось виставу, яка відома вам всім ще з дитинства і називається вона «Троє поросят». Бажаю вам приємного перегляду і не забудьте про правила правильної поведінки в театрі. Будьте культурними, вихованими, уважними та вдячними артистам.
- Оцініть свою роботу на уроці:відповіді + тести + участь у проекті.
- Які діти, на вашу думку, працювали найактивніше?
VІІ. Домашнє завдання.
- Кожен вибере собі конверт із завданням. (Конверти зі значками груп: «Громадський транспорт», «Бібліотека» , «Театр, кінотеатр»).
Завдання:
розіграти різні ситуації і придумати діалоги:
- Ви зайшли в автобус і побачили свого друга.
- Ви сидите в автобусі, а на зупинці до салону увійшов дідусь.
- Ви з мамою зашли в автобус. Вільне місце було лише одне.
- Тобі не видно експонату в музеї, тому що попереду стоять твої товариші.
- Під час екскурсії по музею ти відстав від свого класу.
- Ти побачив, що хтось кинув додолу зім’ятий папірець.
- Товариш у музеї щось тобі шепоче, а ти не чуєш.
- Ти запізнився на кінофільм. Як пройти на своє місце?
Дякую за урок!
|