Тема. Усі вони різні.
Мета. Розширити знання учнів про тварин; про те яке значення мають тварини для життя людей. Вчити учнів бачити й відчувати красу природи; самостійно працювати з текстом; аналізувати вчинки, характери людей. Збагачувати словниковий запас учнів. Пробуджувати в дітей інтерес до читання книг. Формувати читацькі вміння повноцінно сприймати художні і науково – пізнавальні тексти; спостережливість, увагу, пам’ять, уяву. Виховувати гуманне ставлення до тварин.
Обладнання: Галас А.В., Фінько Г.М., Кондратенко Л.П. «Золоті перлинки» 4клас (хрестоматія для позакласного та позашкільного читання), тематична виставка книг, ілюстрацій.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Холодно зараз в лісах і лугах,
Холодно зайчикам, лискам, птахам.
Затишно, тепло в класі у нас.
Доброго дня вам, вітаю я вас.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Слухання мелодії «Звуки лісу». Вправа «Павутинка».
- Які картини природи ви намалювали в своїй уяві, слухаючи цю музику? Кого побачили у своїй уяві? Кого почули, слухаючи запис? Давайте ми з вами сплетемо «Павутинку» із назв тих тварин та птахів, яких ви уявили.
2. Слово вчителя.
- Ще зовсім недавно ми бродили з вами в осінньому лісі. Під ногами шурхотіло опале листя. А сьогодні – під теплою ковдрою сплять дерева і трави. Що це за пора року?
Стало біло навкруги,
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Воду сковую в льоди;
В дружбі я з дітьми всіма
Здогадались? Я…(Зима).
Так, це зима. Величава красуня, горда, замріяна. Така засніжена й тиха. Казкова краса зими притягує, хвилює, бентежить нашу уяву. Почуття переповнюють наше серце. Зимовий ліс – немов чарівна казка.
А кого ми, діти, зможемо зустріти в лісі взимку? (Тварин).
А як їм живеться взимку?
3. Відгадайте загадки:
Сіренький, моторний
На соняшник сів,
Надзьобався добре
Й далі полетів.
(Горобчик).
Маленьке, сіреньке,
тонкий хвостик має,
В сплячку не впадає,
А на білому сніжку,
Свої сліди залишає?
(Миша).
Який це звір про себе так не дбає,
Що у землі з-під снігу їжу добуває?
(Дикі свині).
Прийшла кума із довгим віником
На бесіди із нашим півником
Схопила півня на обід
Тай замела мітлою слід.
(Лисиця).
- Про кого ці загадки? (Про тварин).
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
- Сьогодні у нас урок позакласного читання. Ми починаємо вивчати новий розділ «Усі вони різні». На уроці йтиметься про тварин, про їх значення у довкіллі.
ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Тварини в природі.
- Майже всюди : на суші, в океані, і навіть у вічних снігах водяться птахи, змії, ящірки, комахи. Всі вони належать до тваринного світу. Учні розглядають малюнки із зображенням тварин.
2. Гра «Що ти знаєш про тварин?»
- На дошці прикріпленні малюнки із зображенням тварин: тюлені, гепард, сніговий барс, пітони, бурий ведмідь, мавпочки, білий ведмідь.
- Учні називають тварин і розповідають про них усе, що їм відомо з твору В. Танасійчук «Усі вони різні».
V. Обговорення прочитаних творів.
1. Робота в групах.
- Опрацювання творів, короткий переказ їх змісту.
І група: «Федя». В.Танасійчук(с. 93-94)
ІІ група: «Горобець-моряк». В.Бичко(с.94-96)
ІІІ група: «Заєць-русак», «Бурий ведмідь» (з енциклопедії), (с.97-99)
ІV група: «Як літає павучок.» Ю.Дмитрій (с.100-101)
- Що спільного у всіх цих творах?
- Чого вчать нас ці твори?
VІ. Фізкультхвилинка.
VІІ. Хвилини поезії.
1. Читання вірша «Медове літо» П. Перебийніс (ст.96-97)
- Читання мовчки.
- Читання вголос парами.
- Вибіркове читання.
VІІІ. Закріплення набутих знань.
1. Гра «Хто зайвий?»
- Білка, заєць, вовк, тюлень.
- Снігурі, дятли, лелеки, горобці.
- Сорока, ластівка, ворона, щиглик.
2. Закінчити речення.
• Тварини живуть… .
• Як і всі живі організми, тварини… .
• Допомогти тваринам взимку зможуть… .
3. Розгляд дитячих малюнків з елементами вибіркового читання.
- На виставці, діти, ваші малюнки. За ними ми спробуємо визначити твір, проілюстрований вами. Хто автор цього малюнка? До якого твору, на вашу думку, зробив малюнок ваш товариш?
- Прочитай з цього твору уривок, щоб ми переконалися у правильності відповіді.
ІХ. Підсумок уроку.
- Ось і закінчується наш урок. Що ж нового дізнались ви з нього? Чим сподобався вам урок? Чи важко було вам працювати? Які ваші пропозиції до наступних уроків позакласного читання?
- Розгадай кросворд. Пошукай відповіді у творах.
Т
В
А
Р
И
Н
И
1. Морський ссавець.
2. У нього 4 пари ніг.
3. Дуже полохливий звір.
4. Його тіло вкрите пір’ям.
5. У цього ссавця вершечки вух з китичками.
6. Найбільший плазун довжиною до 10 м.
7. Працьовиті комахи.
Х. Домашнє завдання.
Підготуватися до наступного уроку позакласного читання на тему «Давня і сучасна байка».
|