Неділя, 29.06.2025, 12:41
Вітаю Вас Гість | RSS

Навчалочка

Категорії розділу
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 4
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Мої файли

Значення прикметників. Прикметники-антоніми, прикметники-синоніми. Багатозначні прикметники.
25.03.2017, 21:28

         

Тема: Значення прикметників. Прикметники-антоніми, прикметники-синоніми. Багатозначні прикметники.

Мета: формувати навички добирання прикметників-синонімів та антонімів, розширення уявлень про лексичне значення прикметників; розвивати мислення, увагу, мовлення учнів; виховувати інтерес і уважне ставлення до мови.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу, нестандартний.

 

Хід уроку

І. Організація класу

Вмить беремось до роботи.

За дверима всі турботи.

До знань, відкриттів усі ми готові

Ми вдячні прихильники рідної мови.

 

ІІ. Удосконалення каліграфічних навичок.

пр пр

Словниковий диктант з буквосполученням

Пр:

  • Прибуття в призначений пункт (приїзд)
  • Знаходитись з правого боку (праворуч)
  • Закон написання слів, переходу вулиць (правило)
  • Квітка ранньої весни (пролісок)
  • Вираз з арифметичними діями (приклад)
  • Зустріч керівників держави (прийом)
  • Випечені солодощі (пряник)
  • До якої частини мови належать ці слова?
  • Доберіть усно до цих іменників відповідні прикметники.

 

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.

  • Сьогодні ми продовжимо вивчати частину мови, яка робить нашу мову такою мелодійною, влучною, чарівною, красивою.

Вивчайте мову українську –

Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,

Прекрасну, милу і чудову.

Як материнську пісню колискову.

  • Яка частина мови так точно описує нашу мову?
  • Назвіть ці прикметники.
  • А чи є в нашій мові прикметники-друзі, родичі? Як вони називаються?
  • А прикметники-противники? Хто вони?
  • Чи трапляються у мові прикметники-близнюки?
  • Отже, сьогодні на нас чекають незвичайні зустрічі з синонімами, антонімами прикметниками, які вжиті в прямому та переносному значенні.

 

IV. Узагальнення та систематизація знань.

  1. Словотворення.
  • Спочатку проведемо невеличку розминку. Від словосполучень іменник+іменник на словосполучення прикметник+іменник.

Осінь, листя, зима ранок. Школа друзі, дерево стіл, увага хлопчик, холод погляд, ніжність посмішка.

  • Яка частина мови головна у кожному словосполученні? Чому?
  • Чи є серед них прикметники вжиті у переносному значенні? Доведіть свою думку. З одним з словосполучень складіть речення і запишіть його.
  1. Закріплення знань про пряме та переносне значення прикметників.

Робота в групах за картками.

Дописати до прикметників іменники, щоб надати прикметникам прямого та переносного значення.

 

  1. Повторення знань про антоніми

Слова, мов листочки,

Розкидані вітром.

Ти швидко знайди

Протилежні за змістом.

(На дошці записані слова)

  • Прочитайте слова, записані на дошці, поміркуйте і запишіть парами. За якою ознакою ви їх згрупували?

Старий, глибокий, молодий, високий, м’який, низький.

Добрий, працьовитий, свіжий, ледачий, черствий, злий.

Темний, солодкий, широкий, світлий, солоний, вузький.

  • Що можна сказати про ці групи прикметників?
  • Як називаються слова протилежні за значенням?
  • Де найчастіше використовуються прикметники-антоніми?

 

  1. Закінчити і записати прислів’я з прикметниками-антонімами.

… праця краща за … безділля.

З … водись, а … стережись.

Краще … правда, ніж … брехня.

З … трави … сіна не буде.

(Слова для довідок: доброї, гірка, поганої, солодка, добрий, мала, недобрий, велике)

  1. Загадки

Біле поле, чорне насіння –

Хто не вміє, той не посіє.

Взимку біле,

Навесні – чорне,

Влітку – зелене,

Восени – жовте.

IV. Творча робота над текстом

  • Прочитайте текст. До виділених слів доберіть протилежні за значенням слова таким чином, щоб похмура картина природи змінилася на веселу, сонячну.

Важкі чорні хмари пливли по темному небу. Сердитий вітер гойдав віти дерев. Жовте листя сумно тріпотіло від вітру. Настали похмурі холодні дні.

  • Зачитайте новий текст. Як змінилася картина природи? Як називаються ці пари прикметників?

 

V. Домашнє завдання

 

VI. Підсумок уроку

  • Ми повторили…
  • Прикметники вживаються в …
  • Я знаю, що антоніми, це …
  • Я знаю, що синоніми, це …
  • Я з задоволенням …
  • Мені сподобалося …
  • Я навчилася …

 

 

 

   

Категорія: Мої файли | Додав: Вовка
Переглядів: 509 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук

Copyright MyCorp © 2025
uCoz